Akordy zawieszone

Jak już pisałem w artykule pt. „Budowa akordów”, akordy w harmonii klasycznej posiadają budowę tercjową, czyli składają się z dźwięków odległych o interwał tercji małej (3 półtony) lub tercji wielkiej (4 półtony).

A co jeśli interwał tercji zastąpimy sekundą wielką (2 półtony) lub kwartą czystą (5 półtonów)?

Wówczas uzyskamy akord zawieszony na sekundzie – sus2, lub akord zawieszony na kwarcie – sus4.

Akord zawieszony sus2 nauka gry na pianinie

Akord zawieszony sus4 nauka gry na pianinie

Akord zawieszony na sekundzie lub kwarcie nie ma trybu durowego ani molowego, nie jest również zwiększony, ani zmniejszony. Akord ten brzmi tak, jakby domagał się jeszcze jednego, kolejnego akordu kończącego następstwo harmoniczne. Bez tego końcowego akordu przebieg harmoniczny jest niedokończony, czyli zawieszony na akordzie sus (nazwa pochodzi od angielskiego słowa suspend – zawieszać).


Sprawdź moją kompletną ofertę nauki gry na keyboardzie.


Jeszcze innym rodzajem akordu zawieszonego jest akord podwójnie zawieszony, który oznaczamy – sus2sus4 lub po prostu – sus. Posiada on w swojej budowie zarówno sekundę wielką jak i kwartę czystą, a nie posiada tercji.

Ponadto akord może być zawieszony na sekście, czyli posiadać w swojej budowie sekstę wielką (9 półtonów) zamiast kwinty czystej (7 półtonów). Oczywiście akord zawieszony na sekście posiada albo tercję małą i wówczas ma tryb molowy, albo tercję wielką i wówczas ma tryb durowy.

W praktyce akord durowy zawieszony na sekście stanowi odpowiedni akord molowy (utworzony od seksty) w pierwszym przewrocie. Akordem C sus6 jest akord Am w pierwszym przewrocie.

Akord durowy zawieszony na sekście nauka gry na pianinie

Podobnie akord molowy zawieszony na sekście stanowi odpowiedni akord zmniejszony (utworzony od seksty) w pierwszym przewrocie. Akordem Cm sus6 jest akord zmniejszony Adim w pierwszym przewrocie.

Akord molowy zawieszony na sekście nauka gry na pianinie

O przewrotach akordów napiszę w jednym z kolejnych artykułów poświęconych akordom.


Zapraszam do poznawania podstaw teoretycznych w połączeniu z praktyczną nauką gry na pianinie.