Tak, coś takiego przydarza się nieraz, w najmniej oczekiwanych momentach. Czasem są to drobne potknięcia, a innym razem nawet zatrzymania gry i pustka w głowie. W takich wypadkach możemy mówić o problemach z pamięcią na dwóch poziomach. Na poziomie ogólnym i muzycznym.
Na ogólny poziom pamięci wpływ mają takie elementy jak:
- Odpowiednia ilość snu. Należy wysypiać się, gdyż brak snu powoduje problemy z koncentracją i pamięcią.
⠀ - Właściwe odżywianie się i nawodnienie. Wzorce i nawyki żywieniowe mają realny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną, a więc również pamięć.
⠀ - Regularne ćwiczenia i ogólna sprawność ruchowa. Ćwiczenia fizyczne mają realny wpływ na większość organów człowieka, również na mózg, który odpowiedzialny jest za zapamiętywanie.
Innym aspektem zapamiętania utworu, w celu jego wykonania, jest pamięć muzyczna. Oto porady dotyczące nauki gry na pianinie Łódź i sposobów zapamiętywania wykonywanego utworu:
- Dostosuj swoja naukę do formy utworu. Nie należy zawsze rozpoczynać nauki od początku utworu, ani realizować jej w kolejności zapisu nutowego. Ważniejsze od zwykłej pamięci wzrokowej jest rozumienie budowy utworu i skupienie się na jego newralgicznych fragmentach. Poznaj dokładnie występujące w utworze tematy i przejścia między nimi. Podziel utwór na segmenty i ćwicz grę miejsc sprawiających największe kłopoty.
⠀ - Nie próbuj zbyt szybko zapamiętywać wykonywanej muzyki. Silna pamięć długotrwała jest budowana poprzez niespieszne, zróżnicowane, systematyczne utrwalanie prawidłowej gry. To co jest szybko przyswojone przez mózg, równie szybko zostaje z niego wyparte. Zasada trzech „Z”- zakuć, zdać, zapomnieć, tu się nie sprawdza.
⠀ - Wykorzystuj na każdym etapie nauki inny rodzaj pamięci. Tak więc, ćwicz najpierw fragmenty utworu rękoma osobno i oburącz, z realizowaniem oznaczeń artykulacyjnych, w bardzo wolnym tempie, angażując pamięć wzrokową. Potem łącz fragmenty w jedną całość, wykonując utwór od początku do końca. Zwracaj uwagę na realizowanie oznaczeń dynamicznych i właściwe stosowanie pedału, wykorzystując pamięć słuchową. Wreszcie pracuj nad właściwym tempem, zwiększaj je stopniowo, niejednokrotnie wykorzystując do tego celu metronom. Na tym etapie nauki posługuj się pamięcią ruchowo-mięśniową. Dopiero teraz możemy myśleć o prawidłowej i bezbłędnej grze całego utworu z pamięci. Bardzo często uczniowie przechodząc wymienioną przeze mnie drogę nauki, posiadają już w tym momencie umiejętność gry z pamięci. A jeśli jeszcze nie zapamiętali wszystkiego, to powinni powrócić do poszczególnych fragmentów i utrwalać grę z pamięci, z podziałem na krótsze odcinki. Tylko zaangażowanie jednocześnie wszystkich trzech rodzajów pamięci: wzrokowej, słuchowej i mięśniowej, daje szansę na udane pamięciowe zaprezentowanie utworu.
⠀ - Ćwicz występy publiczne. Stres towarzyszący występom w różny sposób wpływa na poszczególne osoby. Nieraz jest to motywujące pobudzenie, a innym razem wręcz paraliżujący strach. Należy tak często, jak to możliwe, oswajać się z tym uczuciem, poprzez uczestnictwo w popisach, akademiach, konkursach i warsztatach wykonawczych.
Zapoznaj się również z moją ofertą nauki gry na keyboardzie Łódź.