Postać muzyczna

Wpisy w tej kategorii dotyczyć będą znanych kompozytorów, wybitnych wykonawców muzyki fortepianowej, a także doskonałych pedagogów, wirtuozów i laureatów prestiżowych nagród. Aby poznać i docenić spuściznę pokoleń w zakresie muzyki fortepianowej, warto poznawać wybitne postaci świata muzycznego, historię ich życia, jak również dokonania i dorobek artystyczny. Bach, Chopin, Paderewski – czy chcielibyście poznać te i inne wybitne postaci? Zapraszam do lektury! Sprawdź także moją ofertę nauki gry na pianinie – Łódź.

„Błękitna Rapsodia” Gershwina

George Gershwin (1898-1937), to jeden z najpopularniejszych kompozytorów amerykańskich, a także uznany pianista i dyrygent. Jego twórczość balansuje na pograniczu muzyki rozrywkowej i poważnej. Zaczynał od komponowania piosenek, które odnosiły sukces komercyjny. Następnie tworzył muzykę do rewii, komedii muzycznych i filmowych. Jest autorem opery „Porgy and Bess”, która zdobyła popularność i uznanie dopiero po jego …

„Błękitna Rapsodia” Gershwina Czytaj więcej »

Ballady fortepianowe

Termin „ballada” jest powszechnie używany w różnych stylach muzycznych, zwłaszcza w muzyce ludowej. Być może znasz już ballady, ale czy wiesz, jak odróżnić różne rodzaje ballad i ich wyjątkowe cechy? W końcu ballada to znacznie więcej niż tylko powolna piosenka o miłości. Historia ballady rozpoczęła się w średniowiecznej Europie, gdzie ballada ludowa została pierwotnie napisana …

Ballady fortepianowe Czytaj więcej »

Życiorys Mozarta Dom Pełen Muzyki

Życiorys Mozarta

Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się 27 stycznia 1756 roku w austriackim mieście Salzburg. Jego ojciec, Leopold Mozart pochodził z rodziny rzemieślniczej, gdyż dziadek Wolfganga był introligatorem, a inni krewni np. murarzami. Matka Anna Maria Pertl wywodziła się z mieszczan, którzy pełnili różne funkcje pomocnicze na dworze księcia salzburskiego. Wolfgang Amadeusz był siódmym z kolei dzieckiem, …

Życiorys Mozarta Czytaj więcej »

Nauka gry na pianinie - Beethoven

Ludwik van Beethoven, utrata słuchu

Ludwik van Beethoven wraz z powodzeniem i sukcesami na polu twórczym przeżywał od zawsze kłopoty zdrowotne. Pomimo atletycznej budowy ciała, siły, energii i temperamentu, borykał się z chorobami płuc i skłonnościami do przeziębień. Z jednej strony walczył ustawicznie z bronchitem, a z drugiej strony przeżywał kłopoty żołądkowe. Ale to nie były najgorsze dolegliwości. W dwudziesty …

Ludwik van Beethoven, utrata słuchu Czytaj więcej »

Jan Sebastian Bach nauka gry na pianinie

Jan Sebastian Bach, Lipsk twórczość sakralna

Po pięciu latach służby kapelmistrzowskiej na dworze w Kothen, Bach postanowił zmienić swoje dotychczasowe życie. Robił to prawdopodobnie z co najmniej dwóch powodów: światopoglądowego – uważał, że to co powinien robić artysta to służyć „sacrum” i rodzinnego – zależało mu na solidnym wykształceniu dzieci. Tak więc na początku 1723 roku przystępuje Bach do konkursu na …

Jan Sebastian Bach, Lipsk twórczość sakralna Czytaj więcej »

Bach – Weimar i Kothen, działalność artystyczna Dompelenmuzyki

Jan Sebastian Bach, Weimar i Kothen

W 1708 roku, korzystając z propozycji księcia Wilhelma Ernesta obejmuje Bach stanowisko organisty w kościele zamkowym w Weimarze. W atmosferze wolnej od konfliktów, która dała mu się we znaki, we wcześniejszych miejscach zatrudnienia, mógł się oddać teraz Bach intensywnej pracy kompozytorskiej. W osobie księcia Wilhelma Ernesta znalazł życzliwego i przychylnego protektora. To właśnie w Weimarze …

Jan Sebastian Bach, Weimar i Kothen Czytaj więcej »

Jan Sebastian Bach - początkowy okres życia DomPelenMuzyki

Jan Sebastian Bach, początkowy okres życia

Johann Sebastian, najmłodszy z trzech synów Johanna Ambrosiusa Bacha, muzyka miejskiego w Eisenach, urodził się 21 marca 1685 roku. Od wczesnego dzieciństwa chłopiec przyzwyczajany był do żywych kontaktów z muzyką, jednakże do 10 roku życia pobierał głównie edukację ogólną. W tym okresie spotkały go również trudne przeżycia rodzinne, gdyż w ciągu jednego roku stracił obojga …

Jan Sebastian Bach, początkowy okres życia Czytaj więcej »

Koncert fortepianowy e-moll op. 11 nauka gry na pianinie

F. Chopin, Piano Concerto No. 1 in E minor, Op. 11 Allegro maestoso

Koncert fortepianowy e-moll op. 11 należy do nielicznych dzieł orkiestrowych Chopina, które komponował wyłącznie w okresie młodzieńczym. We wszystkich swoich kompozycjach orkiestrowych Chopin na pierwszy plan wysuwał partię fortepianu, a orkiestrze nadawał funkcję towarzyszącą. Zachęcam do zapoznania się z moją ofertą nauki gry na pianinie, która znajduje się pod linkiem: nauka gry na pianinie Łódź. Koncert …

F. Chopin, Piano Concerto No. 1 in E minor, Op. 11 Allegro maestoso Czytaj więcej »

Fryderyk Chopin DomPełenMuzyki

Fryderyk Chopin, narodziny i wczesne dzieciństwo

Rodzice F. Chopina Mikołaj Chopin, ojciec Fryderyka, urodził się w 1771 roku we wsi Marainville w północno-wschodniej Francji, w rodzinie rolników uprawiających winną latorośl i rzemieślników produkujących beczki do wina. Był chłopcem bystrym i pilnym, więc szybko nauczył się pisać i czytać czym zwrócił na siebie uwagę administratora posiadłości. Zamek w Marainville należał do polskiego …

Fryderyk Chopin, narodziny i wczesne dzieciństwo Czytaj więcej »

Franz_Schubert MP3 DomPełenMuzyki

F. Schubert, Sonata B-dur D 960

Franz Schubert to austriacki kompozytor urodzony w 1797 roku, w Wiedniu. Pierwszych lekcji muzyki udzielał mu ojciec, a później kształcił się w miejskiej szkole zakonnej. Gry na organach uczył się u organisty dworskiego Vaclava Ruzićki, a kompozycji, harmonii i kontrapunktu u Antonia Saleriego. Był członkiem orkiestry dworskiej i śpiewakiem cesarskiej kapeli chłopięcej. W latach 1814-16 …

F. Schubert, Sonata B-dur D 960 Czytaj więcej »