Praktyka muzyczna

We wpisach z tej kategorii zamierzam dzielić się doświadczeniem i przekazywać tajniki warsztatu adeptom gry na instrumentach klawiszowych. Jeśli chcecie poznać ciekawostki związane z grą na klawiszach, a również poznać codzienność związaną z nauką gry na keyboardzie oraz pianinie i doskonaleniem warsztatu, to musicie zaglądać na podstronę z wpisami w tej właśnie kategorii. Teoria jest ważna, ale doświadczenie praktyczne jest nieocenione. Warto czerpać inspirację od profesjonalistów. Zapraszam!

Akordy na keyboard (pdf)

Każdy akord posiada postać zasadniczą i przewroty. Postać zasadnicza akordu, to taki układ dźwięków, w którym najniższy dźwięk, będący basem, stanowi prymę akordu. W takim przypadku kolejne dźwięki akordu oddalone są od podstawy (prymy) o tercje. Dla trójdźwięku jest to układ, w którym kolejne dźwięki akordu noszą nazwy: pryma, tercja i kwinta. Na przykład: akord …

Akordy na keyboard (pdf) Czytaj więcej »

Nauka korzystania z pedałów instrumentu w trakcie nauki gry na pianinie

Korzystanie z pedałów instrumentu

Każdy akustyczny instrument klawiszowy, wyposażony jest w dwa lub trzy pedały, umieszczone na dole z przodu instrumentu, w zasięgu nóg grającego. Do czego służą te pedały? W jaki sposób z nich korzystamy? Pedał prawy, zwany także pedałem forte, pedałem tłumika lub po prostu pedałem.  Jest to najczęściej używany pedał instrumentu, jego zadaniem jest przedłużenie wybrzmienia …

Korzystanie z pedałów instrumentu Czytaj więcej »

Korzystanie z pamięci muzycznej w trakcie nauki gry

Dlaczego zdarzają się błędy w trakcie grania dobrze nauczonego utworu?

Tak, coś takiego przydarza się nieraz, w najmniej oczekiwanych momentach. Czasem są to drobne potknięcia, a innym razem nawet zatrzymania gry i pustka w głowie. W takich wypadkach możemy mówić o problemach z pamięcią na dwóch poziomach. Na poziomie ogólnym i muzycznym. Na ogólny poziom pamięci wpływ mają takie elementy jak: Odpowiednia ilość snu. Należy …

Dlaczego zdarzają się błędy w trakcie grania dobrze nauczonego utworu? Czytaj więcej »

Dobry pianista DomPełenMuzyki

Co odróżnia dobrego pianistę od złego i od wybitnego?

Jest to pytanie prawie filozoficzne, pełne pułapek. Język i znaczenia słów utrudniają udzielenie jednoznacznej odpowiedzi. To bardzo subiektywna ocena. Każdy może mieć inny pogląd na tę sprawę. Nauka gry na pianinie Łódź – sprawdź moją pełną ofertę. Według mnie zły pianista to ten, który nie dba o to, aby stać się dobrym pianistą. To ktoś, …

Co odróżnia dobrego pianistę od złego i od wybitnego? Czytaj więcej »