William Gillock
to znany amerykański kompozytor muzyki fortepianowej, a także pedagog i aranżer.
Urodził się 1 lipca 1917 w małym miasteczku La Russell w stanie Missouri. Od wczesnego dzieciństwa uczył się grać na pianinie. Następnie uczęszczał do College Music w mieście Fayette, gdzie studiował grę na fortepianie oraz kompozycję, wykazując duży talent i zdolności w tych kierunkach. Nawet najwcześniejsze jego kompozycje wykazują inwencję twórczą, oryginalność i niezwykłą melodykę. Będąc nauczycielem muzyki samodzielnie komponował utwory dla swoich uczniów, a również do wykonywania przez szkolne zespoły muzyczne. Dzięki przepięknej melodyce swoich kompozycji został okrzyknięty „Schubertem muzyki dziecięcej”. Z punktu widzenia nauczyciela wyznawał zasadę, że w celu zapewnienia uczniowi do nauki ciekawego materiału edukacyjnego, potrzebne są utwory niezwykle melodyczne i zawierające witalną rytmikę, których uczeń chciałby się chętnie uczyć. Organizował liczne warsztaty w całych Stanach Zjednoczonych, na których propagował swoje kompozycje i metody nauczania. Następnie otworzył w Nowym Orleanie własne Studio Dydaktyczne i działał w różnych organizacjach muzycznych. Został także, na długie lata, pierwszym jurorem dla klasyfikacji młodych pianistów w ramach Stowarzyszenia Adeptów Muzyki Fortepianowej.
Zachęcam do rozpoczęcia lub kontynuowania nauki gry na pianinie.
William Gillock został wielokrotnie uhonorowany przez Narodową Federację Klubów Muzycznych nagrodą za swe liczne zasługi dla muzyki amerykańskiej. Największym zaszczytem jest jednak nader częste pojawianie się jego utworów na listach repertuarowych festiwali i konkursów pianistycznych dla dzieci i młodzieży, na całym świecie.
Kompozytor zmarł w Dallas we wrześniu 1993 roku, w wieku 76 lat, po długiej i wyczerpującej chorobie.
Oto zestawienie początkowych fragmentów kilku kompozycji Williama Gillocka:
1) Clowns.
2) French Doll.
3) Mission Bells.
4) Moonlight.
5) The Glass Slipper.
6) The Haunted Tree.
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z treścią pozostałych wpisów na blogu, oraz z moją ofertą dotyczącą nauki gry na keyboardzie (elektronicznym instrumencie klawiszowym).