NP-12
jest to model Yamahy zaliczany do grypy keyboardów cyfrowych, jednak bez funkcji automatycznego akompaniamentu. Instrument ten nosi nazwę Piaggero, co wzięło się z połączenia dwóch słów: „piano” i „leggero” – co z włoskiego oznacza lekkie pianino. Instrument ten doskonale nadaje się do wykorzystywania na początkowym etapie nauki gry na pianie.
We wpisie tym zajmiemy się regulacją następujący parametrów instrumentu: przesunięcie oktawowe, transpozycja, głębia pogłosu, rodzaj pogłosu, dostrajanie instrumentu, czułość klawiatury.
Regulacja następujących parametrów wymaga naciśnięcia i przytrzymania przycisku METRONOME i odpowiedniego klawisza:
1) Przesunięcie oktawowe
Funkcja ta umożliwia obniżenie lub podwyższenie stroju pianina o pełną oktawę. Naciśnięcie klawisza D3 (trzeci klawisz D od lewej strony) powoduje obniżenie stroju całego instrumentu o jedną oktawę. Naciśnięcie klawisza E3 (trzeci klawisz E od lewej strony) powoduje podwyższenie stroju całego pianina o jedną oktawę. Naciśnięcie klawisza Dis3 (trzeci klawisz Dis od lewej strony) powoduje powrót do stroju fabrycznego, czyli domyślnego ustawienia instrumentu.
2) Transpozycja
Funkcja ta umożliwia przesunięcie wysokości wszystkich dźwięków instrumentu o określoną liczbę półtonów. Maksymalny zakres to +/- 6 półtonów. Zakres klawiszy od Fis4 do H4 umożliwia obniżenie wszystkich dźwięków, a zakres klawiszy od Cis5 do Fis5 umożliwia podwyższenie wszystkich dźwięków instrumentu o zakres od 1 do 6 półtonów. Klawisz C5 (piąty klawisz C od lewej strony) odpowiada za ustawienie fabryczne czyli domyślne.
3) Głębia pogłosu
Funkcja ta umożliwia ustawienie głębi pogłosu dźwięków instrumentu. Zakres regulacji wynosi od 0 do 10. Każde naciśnięcie klawisza C4 obniża o 1 natężenie pogłosu, każde naciśnięcie klawisza D4 podwyższa o 1 natężenie pogłosu. Klawisz Cis4 (czwarty klawisz Cis od lewej strony) przywraca średnie natężenie pogłosu, stanowiące ustawienie domyślne.
4) Rodzaj pogłosu
Funkcja ta umożliwia wybór odpowiednim klawiszem rodzaju pogłosu. I tak: klawisz G5 wywołuje pogłos taki jak występuje w pokoju, klawisze Gis5 i A5 symulują dwa rodzaje pogłosów dostępnych w dużej sali, klawisz Ais5 udostępnia pogłos sceniczny, klawisz H5 wyłącza efekt pogłosu.
Regulacja następujących parametrów wymaga naciśnięcia i przytrzymania dwóch przycisków jednocześnie DEMO+METRONOME i odpowiedniego klawisza:
5) Dostrajanie instrumentu
Funkcja ta umożliwia bardzo precyzyjne dostrojenie jednocześnie wszystkich klawiszy instrumentu do odpowiedniej wysokości dźwięków. Zakres ustawień wynosi od 414,8 Hz do 466,8 Hz dla dźwięku A z oktawy razkreślnej. Naciśnięcia klawisza E4 powodują obniżanie stroju o 0,2 Hz, naciśnięcia klawisza F4 powodują podwyższenia stroju 0 0,2 Hz. Klawisz Fis4 odpowiedzialny jest za strój typowy 440 Hz dla dźwięku A, zaś klawisz G4 odpowiada za strój orkiestrowy podwyższony 442 Hz.
6) Czułość klawiatury
Funkcja ta umożliwia wybór czułości klawiatury, czyli natężenia dźwięku w zależności od siły nacisku na klawisze. Możliwe są cztery rodzaje ustawień: Fixed (stałe), Soft (miękkie), Medium (średnie) i Hard (twarde). Naciśnięcie klawisza A4 wywołuje stałe ustawienie czułości, czyli de facto jego brak. Klawisz Ais4 wywołuje ustawienie miękkie, czyli różnice w głośności są nieznaczne. Klawisz H4 odpowiedzialny jest za ustawienie średnie czułości. I wreszcie klawisz C5 wywołuje ustawienie twarde, czyli czułość jest największa i różnice głośności wywołane naciśnięciami klawiszy są znaczne.
Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą nauki gry na keyboardzie.